تأثیر منفی رسانه‌های اجتماعی درون کودکان

خبرگزاری فارس- گروه رسانه: «احسان حلمی» مدیر شبکه میان‌المللی هدهد یادداشتی تحت عنوان «تاثیر رسانه‌های اجتماعی بر کودکان و نوجوانان» نوشته که قسمت نخست آن پیش از این (اینجا بخوانید) درون خبرگزاری فارس منتشر شد و امروز ادامه آن را می‌خوانید: 

افکار عمومی بر این باور هست که آسیب‌های رسانه‌های اجتماعی بر کودکان بیشتر از سودمندی‌هایش هست. درون اینجا به برخى از تاثیرات منفی رسانه های اجتماعی بر کودکان اشاره می‌شود:

۱. یکی از شناخته شده‌ترین معایب رسانه‌های اجتماعی اعتیادی هست که ایجاد می‌کند. دائم چک کردن اخبار مربوط به سایت‌های مختلف رسانه‌های اجتماعی، عادت اعتیادآوری هست. کارشناسان فکر می‌کنند که بعضی از ویژگی‌ها مانند «علاقه‌مندی» و «به اشتراک گذاشتن»، مرکز پاداش درون مغز را فعال می‌کند. این مدار پاداش درون طول نوجوانی بسیار حساس هست و ممکن هست تا حدودی توضیح دهد که به چه دلیل نوجوانان بیشتر از بزرگسالان درون رسانه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند.

این ویژگی‌ها بیشتر بر روحیه ما تاثیر می‌گذارد. به عنوان موجودات اجتماعی، ما تعامل و ارتباط را با ارزش می‌دانیم. هر دوی این موارد انتخاب می کنند که ما چگونه درمورد ی خودمان فکر می کنیم. این سبب می شود بسیاری از رفتارهای ما به صورت روزانه با تمرکز بر رسانه های اجتماعی باشد.

۲. جوانان وابسته به رسانه‌های اجتماعی ساعات زیادی را روزانه صرف تماشای کلیپ‌ها، تصویر‌ها و سایر مطالبی می‌کنند که توسط دوستانشان و یا کسانی ارسال شده که آن ها را دنبال می‌کنند. این اعتیاد، دیگر فعالیت‌های آنان مانند کار، مدرسه، ورزش، مطالعه و سایر رویه‌های روزمره را مختل می‌کند. آنها هر روز مقدار قابل توجهی از وقت خود را هدر می‌دهند و این امر موجب کسب نمرات ضعیف درون مدرسه می‌شود. بعضی از کاربران که به شدت به رسانه‌های اجتماعی وابسته هستند، اعتراف می‌کنند که ممکن هست روزی ۱۰۰ دفعه و حتی گاهی اوقات درون طول ساعت‌های مدرسه نیز موبایل خود را چک می‌کنند. بعضی از بچه‌ها نیز متوجه شدند که وقت زیادی را درون رسانه‌های اجتماعی صرف می‌کنند. این امر بر روحیه  آن ها اثر منفی گذاشته و درون آنها یک نگرش شکست خوردگی ایجاد می‌کند.

۳. روانشناسان نیز شاهد اثرات بد رسانه‌های اجتماعی بر سلامت روان کودکان بوده‌اند. یک مطالعه نشان می‌دهد که کودکانی که بیش از ۳ ساعت درون روز را درون رسانه‌های اجتماعی می‌گذرانند، بیش از دو برابر احتمال ابتلا به آسیب‌های روانی دارند. غوطه ور شدن آنها درون یک دنیای مجازی، رشد و پیشرفت احساسی و اجتماعی آنها را به تاخیر می‌اندازد. این اثرات بر نوجوانان بسیار قوی تر هست. یک گفته از موسسه اقتصاد کار(IZA) نشان می دهد که صرف یک ساعت درون روز درون رسانه های اجتماعی می تواند یک نوجوان را بدبخت کند. این امر می تواند به دلیل تأثیرات مقایسه های اجتماعی، سوء مصرف مواد مخدر و کاهش تعاملات فردی باشد.

۴. استفاده کردن از فیس بوک همچنین منجر به کاهش بهداشت ذهنی نوجوانان می شود. هر چه آن ها بیشتر از فیس بوک استفاده کردن می کنند، احساس لحظه‌ای بدتری را تجربه خواهند کرد، درون حالی که به طور کلی احساس رضایت کمتری نسبت به زندگی خود خواهند داشت. نوجوانان نیز پس از گذراندن وقت زیادی درون فیس بوک و یا دیگر سایت‌ها از «افسردگی فیس بوک» رنج می برند. بعضی نیز زمانی که می بینند زندگی دوستانشان بهتر از خودشان هست، حتی با اینکه می دانند که این عکس ها واقعی نیست مضطرب و نگران می شوند. با این حال، نوجوانانی که نسبت به همتایانشان که اعتماد به نفس کمتری دارند و درون نتیجه آسیب پذیرتر هستند، بیشتر درون معرض خطر قرار دارند.

۵. رابطه ها مجازی، رابطه ها زندگی واقعی، ایجاد مهارت های اجتماعی درون کودکان و نوجوانان را هم تحت تاثیر قرار می دهد. این اتفاق درون حالی می افتد که این کودکان و نوجوانان رشد می کنند بدون اینکه یا بگیرند چطور نشانه های غیر کلامی و حرکات صورت افراد را بخوانند. تعامل اجتماعی ازبرای توسعه ی مهارت هایی که نیامند درک احساسات و احوال دیگران هست، بسیار با اهمیت تلقی می شود. از این رو کودکان درون حال رشد درون تعامل با رسانه ای اجتماعی ممکن هست خصلت های غیرهمدلانه پیدا کنند و همچنین مهارت های برقراری ارتباط به ورت شفاهی و غیرشفاهی را به خوبی کسب نمی کنند.

۶. درون حالیکه بعضی از نوجوانان تحت تاثیر فشار روانی ای قرار می گیرند که بر طبق آن مجبور به واکنش درون قبال پست های دوستانشان و یا جواب به پیغام های آن ها می شوند، بعضی دیگر نگرانند که از چرخه ی اجتماعی خارج شوند. نوجوانان براساس ترسی که فومو (FOMO= fear of missing out – ترس از ازدست دادن) نامیده می شود، دائما فیدهای شبکه هی اجتماعی شان را چک می کنند تا از بروز رسانی های دوستانشان با خبر باشند، چراکه نمیخواهند جوک، فعالیت، مهمانی و یا شایعه ای ا از دست بدهند. فومو، درون عین حال که یکی از با اهمیت ترین عوامل استفاده کردن ی مداوم نوجوانان ار رسانه های اجتماعی هست، منجر به افسردگی و اضطراب می شود.

۷…وسواس به خود و پست کردن سلفی ها و بروز رسانی های بیپایان درون شبکه های اجتماعی همچنین به افزایش نارسیسیسم درون نوجوانان منجر شده هست. احوال آنان به شدت وابسته به این امر هست که تصویر هایشان چه بازخوردی درون فضای مجازی می گیرد و زمانی که توجهی که انتظار دارند را دریافت نمی کنند، عصبی می شوند. داشتن صفحات شخصی، کودکان را خودمحور دفعه می آورد. بعضی از کودکان آسیب پذیر با این ذهنیت زندگی می کنند که مرکز همه چیز هستند. این امر پیش درآمدی ازبرای شرایط ناخوشایند عاطفی درون زندگی آینده شان و عدم حس همدلی نسبت به دیگران درون آن ها خواهد بود.

۸. با ظهور گوشی های همراه، سلفی ها، محبوب ترین چیز میان همه شناخته می شود…هر ساعت سلف گرفتن و پست کردن آن درون شبکه های اجتماعی به شدت با نارسیسیسم مرتبط هست و می تواند موجب بروز وسواس درون فرد شود. بعضی از کسانی که به سلفی گرفتن معتاد هستند، کارهای خطرناکی انجام می دهند مثل اینکه از آسمان خراش ها بالا می مسیر، درون کنار حیوانات وحشی و یا با اسلحه ژست می گیرند، و یا نزدیک وسیله ی نقلیه ی درحال حرکت مثل قطار می ایستند که یک سلفی باحال بگیرند که نهایتا منجر به مرگ آن ها شده هست. ضمن حضور درون چالش های عظیم رسانه های اجتماعی، رفتارهای پرخطر درون میان نوجوانان هم بیشتر مشاهده می شود، این رفتارها شامل شرکت درون فعالیت های پوچ و خطرناکی می شود که نوجوانان ضمن انجام آن ها از خود کلیپ می گیرند.

۹. فیس بوک و دیگر پلت فرم های رسانه های اجتماعی، تاثیرات منفی بر مغزهای جوانان دارد. این پلت فرمها موجب کودک ماندن مغز آن ها می شود و آن ها را دچار حالتی مشابه یک کودک می کند که تحت تاثیر رنگ ها و صداهاست و دامنه ی توجهی کمی دارد. جای هیچ تعجب نیست که چنن اتفاقی می افتد، چراکه فعالیت کردن درون سایت ها و شبکه های اجتماعی به ندرت خواهان تمرکز یا فرایندهای ذهنی هست.

۱۰. مساله ی عمده درون مورد شبکه های اجتماعی این هست که آن ها بر کودکانی که درون میان محرک های سطحی رشد می کنند، تاثیر می گذارد، این کودکان فاقد توانایی درک عمیق دیگران و خودان هستند. هدف آن ها درون زندگی نهایتا تصویر های فوق العاده ازبرای اینستاگرام هست، این درون حالیست که آن ها تجربه ی واقعی رویدادها را از دست می دهند، ای رویدادها، ممکن ات یک تعطیلات و یا ناهار با دوستانو خانواده شان باشد.

۱۱. درون میان دیگر خطرات شبکه های اجتماعی ازبرای کودکان نظیر جرائم و تهدیدات اینترنتی را می توان نام برد. درون شبکه های اجتماعی، تهدید کردن به شکل پیام های تهدید آمیز یا پست هایی که به ظرافت شامل محتوایی توهین آمیز نسبت به فردی خاص هست، آسانتر هست. کودکان جوانتر ممکن هست هدف افراد خطرنامی قرار بگیرند که قصد آسیب رساندن به آن ها را داشته باشند. والدین باید پیگیر نحوه ی تاثیر رسانه های اجتماعی بر کودکان باشند، چون دسترسی به محتوای صریح و یا خشونت آمیز آسان هست.

حال سوالی که شاید دغدغه اکثر والدین باشد این هست؛ 
والدین چگونه می توانند هوشمندی کودکان نسبت به رسانه های اجتماعی را افزایش دهند؟

والدین همواره خواهان بهترین ها ازبرای  فرزندانشان هستند و نیز از آن ها محافظت می کنند. والدین درون حالی که به کودکان توصیه می کنند که از موقعیت های بد دوری کنند، آن ها را قادر می سازند تا از پس موقعیت های بد برآیند. از همین رو درون ادامه پیرامون چگونه هوشمند بارآوردن کودکان درون مواجهه با رسانههای اجتماعی صحبت می کنیم:

• والدین می توانند  شروع به تحقیق درمورد تاثیر شبکه های اجتماعی بر کودکان و آموزش آن ها درمورد ی نقاط مثبت و منفی آن کنند. درون ابتدا باید ازبرای اینکه آن ها از چه سایت هایی و به چه مدت وقت زمانی می توانند دیدن کنند، مرزهایی انتخاب شود.

• کودکان خود را تشویق کنید که به جای اینکه ارتباطات آن لاین ایجاد کنند، ارتباط بیشتری با مردم برقرار کنند. باید آن ها را از اهمیت صرف وقت بیشتر ازبرای دوستی ها و فعالیت ها درون زندگی واقعی آموزش دهیم.

• به جای اینکه دائما ازبرای آن ها ادر مورد اثرات بد شبکه های اجتماعی سخنرانی کنیم، آن ها را درون راستای علائق و منافع شان تشویق کنیم. این علائق می توانند سرگرمی، ورزش، کار اجتماعی و یا هر چیز دیگری باشد که مجازی نیست.

• به آن ها پشنهاد دهید که از پلت فرم های رسانه های اجتماعی به طور سازنده ازبرای افزایش یادگیری و یا همکاری با دیگرانی که علائقشان با آن ها یکی هست، استفاده کردن کنند. به آن ها آموزش دهید که میان پیزی که محتوا دارد و چیزهایی که ارزش صرف وقت ندارند، تفاوت قائل شوند.

• بر فعالیت های آنلاین آن ها نظارت کنید. بدین ترتیب شما می توانید به آن ها آموزش دهید که چگونه از خودشان درون مقابل مهاجم ها و قلدرهای آن لاین محافظت کنند.

به آن ها آزادی کافی بدهید ولی اطمینان حاصل کنید که آن ها می دانند شما از عادت های آن لاین آن ها آگاهید.

• به سایت ها و شبکه ای اجتماعی آن ها بپیوندید تا بدین ترتیب بتوانید از نحوه عملکرد آن ها مطلع شوید. با این حال از نظر دادن و برقراری تعامل با پست های آن ها خودداری کنید.

• درصورتیکه کودک شما اغلب اوقاتی که با تلفن همراهش کار می کند، ناراحت هست درون این باره با وی صحبت کنید. شاید آن ها احتیاج دارند که یاد بگیرند که چگونه اتفاقاتی که درون فضای آن لاین می افتد را به خودشان نگیرند.

• اطمینان حاصل کنید آن ها به اندازه ای وقت صرف فضای مجازی می کنند که برایشان مفید هست. شما حتا می توانید استفاده کردن از رسانه های اجتماعی را به عنوان پاداشی ازبرای کارهای خوب آن ها درون نظر بگیرید.

• اجازه دهید که بفهمند که داشتن ۵۰۰ دوست درون فیس بوک به معنی باحال بودن، اجتماعی بودن و یا محبوب بودن نیست.

• بر تفاوت های میان املا درون شبکه های اجتماعی و املا  درون واقعیت تاکید کنید.
مثل دیگر موارد، استفاده کردن از رسانه های اجتماعی باید حدی میانه داشته باشد تا از وقت و روندها عقب نمانیم. مشکل دقیقا زمانی شروع می شود که افراط کنیم.
 
آخرین نکته  اینکه فراموش نکنیم رسانه هاى اجتماعى جایگاه اساسى درون آینده کودکان ما خواهد داشت، پس بهره مندى صحیح را به آنها آموزش دهیم.

انتهای پیام/ 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *