تجلیل از برگزیدگان هنر انقلاب/ جواب رهبر معظم انقلاب به درخواست جمعی از هنرمندان

به گفته خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، آئین پایانی پنجمین جشن هفته هنر انقلاب دقایقی پیش با برپایی ویژه‌برنامه‌هایی شروع شد.

درون این مراسم سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن مؤمنی شریف، سردار کوثری، سعید اوحدی و دیگر چهره‌ها حضور دارند، همچنین درون این مراسم ابتدا کاندیدهای چهره سال انقلاب معرفی و سپس هوشنگ جاوید به دلیل سه دهه تلاش درون جهت احیای موسیقی نواحی تجلیل شد.

 

 

امسال نیز همچون سال‌های گذشته از میان ۱۴ نامزد اولیه ازبرای دریافت عنوان چهره سال هنر انقلاب ۵ نفر به عنوان نامزد‌های نهایی معرفی شده بودند.

به این ترتیب رضا امیرخانی، هدایت‌الله بهبودی، ابراهیم حاتمی‌کیا، مسعود نجابتی و مهدی نقویان به عنوان نامزدهای نهایی دریافت جایزه چهره سال هنر انقلاب معرفی شدند و امروز یکی از این چهره‌ها برگزیده و معرفی خواهند شد.

درون این مراسم محسن مؤمنی‌شریف رئیس حوزه هنری اظهار داشت: هفته هنر انقلاب فرصتی هست تا به کارنامه یکسال گذشته هنرمان نگاه کنیم و آینده را ببینیم که چگونه خواهد بود. نگاهی به هنر ١٤ نامزد چهره هنر سال انقلاب نشان می‌دهد بعضی اتفاقات بزرگ درون حوزه‌های مختلف هنری رخ داده هست.

وی به موفقیت حوزه کتاب و بحران‌های این حوزه از جمله کاغذ اشاره کرد و بیان داشت: با این وجود ولی شاهد منتشر شدن کتابی بودیم که ١٠٠ هزار نسخه از آن به فروش رفت آنهم کتاب سفیر نوشته نیلوفر شادمهری هست و نیز استقبالی که از کتاب رهش رضا امیرخانی شد و… نشان می‌دهد ما درون حوزه‌های مختلف همچنان موفق هستیم.

وی به هنرهای تجسمی، تئاتر، کلیپ و موسیقی و موفقیت‌های این قسمت‌ها با کلیپ‌هایی چون به وقت شام یا مستند ایران بیست اشاره کرد و افزود: دشمنان نسبت به آینده کشور سیاه‌نمایی می‌کنند ولی هنرمندان درون سالی که دشمنان گمان می‌کردند به بعضی خواسته‌ها خواهند رسید هنرمندان درون کنار مردم درون ۲۲ بهمن درخشیدند.

 

 

درون ادامه صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سخنانی با اشاره توجه انقلاب اسلامی به جامعه زنان گفت: انقلاب اسلامی به عدالت جنسیتی کمک کرد و درصورتیکه این توجه نبود ما گسست بزرگ درون جامعه زنان داشتیم. این دوره چهل ساله انقلاب دوره خاصی هست ٤٠ سال پیوسته که شاخه‌های مختلف هنر را از شعر تا سینما نقاشی و عکاسی تا هنرهای دیگر بارور کرده و این قسمت قابل توجهی از مناسبات انقلاب اسلامی هست.

درون ادامه محمد کوثری جانشین قرارگاه ثارالله گفت: سپاه یک ارگان با سابقه چهل ساله از بطن مردم هست.

وی با تشکر از ابراهیم حاتمی‌کیا ازبرای نشان دادن گوشه‌ای از تلاش‌های مدافعان امنیت کشور ابراز داشت: هنرمندان باید با هنر خود واقعیت‌های جامعه را که درون حال وقوع هست به جامعه جهانی نشان دهند تا تلاش و زحمات حافظان امنیت کشور به جهانیان معرفی شود.

کوثری با اشاره به عصبانیت دشمن از ملت ایران گفت: یک ملت به پا خاست و انقلابی را رقم زد چون خودش می‌خواست کشور را اداره کند ولی دشمنان عصبانی هستند، ما به آنها گفتیم شما به کشور ما تجاوز کردید ما تنها مقابل شما ایستادیم.

 

 

درون ادامه این مراسم پس از حضور رضا امیرخانی روی جایگاه، گفت: من با شعر علی معلم دامغانی که سال‌های دور درون سوره منتشر می‌شد به ادبیات علاقه‌مند شدم از مدرسه فرار کرده و به حوزه هنری می‌آمدم، تا روزی که تابوت شهید آوینی را به اینجا آوردند. آن فضا شبیه همین فضا بود.

هدایت‌الله بهبودی دیگر نامزد چهره سال هنر انقلاب ازبرای کتاب الف لام خمینی باحضور روی سن گفت: من با آمادگی آمده‌ام تا به برگزیده چهره سال هنر انقلاب تبریک بگویم.

ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردان کلیپ سینمایی به وقت شام هم درون این مراسم گفت: خوشحالم درون چنین مراسمی حضور دارم چون رایحه آقا مرتضی درون فضای حوزه هنری ازبرای ما آشناست، از ابتدا که آمدیم تا زمانی وی را به سمت بهشت زهرا مشایعت کردیم به اینجا که می‌آیم حالم عوض می‌شود حرف‌هایی دارم که خواهم گفت.

مسعود نجابتی باحضور روی سن اظهار داشت: دلیل عمده حضورم جشنواره‌ای هست که با نشان روایت فتح سال گذشته به پیشنهاد آقای حسنی و حمایت وی و مجموعه روایت فتح هست. ما درون اختتامیه جشنواره پیام محبت‌آمیز رهبر انقلاب را داشتیم که خستگی از تنمان زدود.

وی ادامه داد: عوامل جشنواره نامه‌ای محضر رهبر انقلاب نوشتند و از ایشان درخواست بازدید داشتند، که من امروز جواب معظم‌له را درون قبال نامه می‌خوانم، ایشان مرقوم فرموده‌اند: از آقای شجاعی و دیگر دوستان به دلیل عدم حضورم عذرخواهی کنید، کار فشرده درون روزهای دهه فجر مانع از حضورم شد.

 

 

مهدی نقویان مستندساز هم گفت: من کوچک جمع هنرمندان انقلابی‌ام، خوشحالم صنف مستند‌سازان درون این جمع پنج نفره عضوی دارد.

درون این مراسم از حجت‌الاسلام شهاب مرادی به دلیل کلاس‌های برگزار شده و علی حیاتی بابت مسیر‌اندازی هیأت هنر تجلیل شد. همچنین برترین رویداد هنری سال ٩٧ خانه طراحان انقلاب اسلامی معرفی و درون این قسمت از عباس صانعی ازبرای طراحی آثار انقلابی درون میدان ولیعصر (عج) تجلیل شد.

به گفته فارس درون آخر این مراسم ابراهیم حاتمی‌کیا به عنوان چهره سال هنر انقلاب معرفی و تندیس خود را دریافت کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *