«جایزه بزرگ» بلغارها به عکاس ایرانی رسید

به گفته خبرگزاری فارس، عکاس مستند و خبری ایرانی با روایتی از فضای کانون اصلاح و تربیت موفق به دریافت جایزه بزرگ «GRAND PRIZE» دهمین دوسالانه تصویر مستند هنری بلغارستان شد.

«عادل پازیار» از ایران با مجموعه عکسی از کانون اصلاح و تربیت که پیش از این با همین مجموعه تندیس هفتمین دوره جایزه مستند تصویر «شید» را از آن خود کرده بود، موفق به دریافت جایزه بزرگ این جشنواره شد و به ترتیب «آندری لوماکین» (Andrey Lomakin) عکاس اوکراینی با موضوع افزایش خرید اسلحه پس از تنش های کریمه به همراه «آلفیو توماسینی» (Alfio Tommasini) عکاس سوییسی که با ارایه مجموعه عکسی از اهالی روستایی درون منطقه کوهستانی سوییس که بزرگترین تحمل لاکتوز درون جهان را دارند، به صورت مشترک جوایز اول دهمین دوسالانه تصویر مستند هنری بلغارستان را دریافت کردند.

این جشنواره مجموعه عکسی را حائز دریافت جایزه دوم ندانست و درون آخر «امانوئل آمیگتی» (Emanuele Amigetti) با مجموعه عکسی از جستجوی مین های به جا مانده درون زمین های کشاورزی از جنگ کوزوو موفق به دریافت جایزه سوم این رویداد شد.

همچنین «فرانچسکو پیستیلی» (Francesco Pistilli) عکاس ایتالیایی با روایت مصائب زندگی مهاجرانی که درون حاشیه بلگراد، زمستان را سپری می کنند، موفق به دریافت جایزه «بشریت» (Humanistic Photography) شده هست.

«عبدالله حیدری» عکاس مستند و خبری ایرانی هم با مجموعه عکسی از زندگی روزمره کودکان مبتلا به اوتیسم موفق به دریافت دیپلم افتخار این رویداد شده هست. این مجموعه پیشتر نیز، درون نمایشگاه مسترکلاس بنیاد جهانی تصویر خبری (world press photo) به نمایش درآمده بود.

«آندرا» (Andrea) و «مگدا» (Magda) عکاسان فرانسوی و ایتالیایی به صورت مشترک از پشت صحنه کلیپ های سینمایی جهان به همراه (Karolina Wojtasik) عکاس لهستانی با مجموعه تصویر پرتره محیطی از عشایر و کولی های آرژانتین، موفق به دریافت دیپلم افتخار شدند.

درون قسمت نمایشگاهی ۴۹ مجموعه تصویر به این رویداد مسیر پیدا کرده هست که نام «جاوید تفضلی»، «سید محمود حسینی» و «شهاب ناصری» درون میان منتخبین به چشم می خورد.

فضای عکاسی شرق اروپا تحت تاثیر سینما و ادبیات این جغرافیا یک هویت مستقل از فضای عکاسی ژورنالیستی درغرب دارد و درون تجربه بیست سال برگزاری این رویداد ما شاهد کشف نگاه مستقل عکاسان، فارغ از مرزبندی ها و کلیشه های موجود هستیم.

دوسالانه تصویر «فودار» (PHODAR) معتبرترین جایزه تصویر مستند و هنری شرق اروپا شناخته می شود که نخستین دوره خود را درون سال ۱۹۹۹برگزار کرد و اکنون به مدت وقت ۲۰ سال هست که درون بلغارستان برگزار می شود و توانسته هست با تمرکز بر مجموعه تصویر های روایی توجه عکاس های میان المللی مستند را به خود جلب کند.

مراسم اختتامیه دهمین دوسالانه تصویر مستند بلغارستان ۲۹ فروردین ماه درون صوفیه با حضور برگزیدگان این رویداد برگزار شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *