جواب به شایعاتی درمورد گنجینه موزه هنرهای معاصر

به گفته خبرگزاری فارس به نقل از واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی، با توجه به منتشر شدن گفته‌ها و مطالبی درون رسانه‌ها و فضای مجازی مبنی بر فروش پنهانی آثار موزه هنرهای معاصر، نحوه خرید اثر ازبرای گنجینه موزه به شرح زیر عنوان می‌شود: 

آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران دارای شماره اموال دولتی‌اند و به هیچ وجه امکان فروش آنها وجود ندارد. 
بنا به آنچه درون قوانین خرید اثر ازبرای موزه هنرهای معاصر ثبت شده، موزه به عنوان نهاد دولتی امکان خرید اثر را به صورت مستقیم ندارد و وظیفه خرید ازبرای گنجینه موزه را موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر انجام می‌دهد که طبق اساسنامه حق خرید و فروش آثار هنری را دارد. 

اداره کل هنرهای تجسمی، وظیفه حمایت از هنرمندان این رشته‌ها را به عهده دارد و درون راستای تحقق این هدف به شیوه‌های گوناگون از طریق موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، اثر هنری خریده هست که به شرح زیر عنوان می‌شود: 

۱. خرید از هنرمندانی که مشکلات مالی دارند و از اداره کل هنرهای تجسمی درخواست خرید اثر دارند. این خرید با موافقت گروه کارشناسی انجام می‌شود و خرید نهایی را موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر انجام می‌دهد. آثار قابل توجهی درون این سال‌ها به شیوه مذکور خریده شده هست. 

۲. از آنجا که اداره کل هنرهای تجسمی متولی برگزاری بی‌ینال (دوسالانه) و جشنواره‌های تخصصی تجسمی هست، به پیشنهاد شورای سیاستگذاری بی‌ینال‌ها و جشنواره‌ها، تعدادی از آثار هنرمندان جوان ازبرای حمایت از آنها خریده می‌شود؛ از آنجا که این هنرمندان عمدتا جوانند و اثر آنها ازبرای حضور درون گنجینه موزه شرایط لازم را ندارد، به گنجینه موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر انتقال پیدا می‌کند و درون واقع مالک این آثار موسسه هست نه موزه. بعضی از هنرمندان نیز ازبرای کسب اعتبار اثر خود را به موزه اهدا می‌کنند که البته پذیرش این شکل آثار نیز شرایط خاص خود را دارد. 
بعضی از آثار ارزشمند هنرمندان هم که ازبرای تکمیل گنجینه موزه خریده می‌شود، از طریق عنوان نظر کارشناسان هست و این خریدها معمولا از مسیر بی‌ینال‌ها و جشنواره‌ها نیست و به صورت شخصی خریده می‌شود. 

مساله‌ای که ایجاد شبهه ازبرای هنرمندان کرده این بوده هست که سال‌های طولانی مدیر موزه و مدیرکل هنرهای تجسمی یک شخص بوده و خریدهای حمایتی از سوی مدیرکل درون نظر عموم و هنرمندان خرید ازبرای موزه تلقی شده هست که اسناد موجود خلاف این نکته را نشان می‌دهد. 
مضاف بر این که آثاری که ازبرای موزه و به دستور مدیرکل هنرهای تجسمی، توسط موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر خریده شود،طبق تفاهم نامه ای قانونی و به صورت مکتوب به موزه اهدا می شود. 

درون ادواری که خرید و فروش آثار هنری رونق چندانی نداشت، اداره کل هنرهای تجسمی عموما آثار هنرمندانی را می‌خرید که امروز هر یک صاحب نامی شده‌اند و آنها را درون گنجینه موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر نگهداری می‌کرد و با استناد به مصوبه هیأت مدیره موسسه درون راستای تحقق اهداف گردش اقتصاد هنر، بخشی از این آثار به فروش رسیده هست که البته این آثار هیچکدام به موزه تعلق نداشته‌اند. 

باید به این مساله اشاره کنیم که درون سال ۱۳۸۵ درون وقت مدیریت زنده‌یاد عبدالحمید حسینی‌راد درون موزه معاصر، نمایشگاهی به دبیری ایرج اسکندری با عنوان جنبش هنر نوگرای ایران از مجموعه گنجینه موزه برپا شد که ازبرای تکمیل نمایشگاه جنبش هنر نوگرای ایران ۳۹ اثر از آثار موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر به صورت امانی درون اختیار این نمایشگاه قرار گرفت که پس از آخر نمایشگاه به موسسه برگردانده شد. کاتالوگ نمایشگاه با عنوان اصلی جنبش هنر نوگرای ایران و عنوان فرعی مجموعه آثار ایرانی موزه هنرهای معاصر تهران منتشر شد. این عنوان سبب شد این مسأله پیش بیاید که همه آثار این نمایشگاه از آثار گنجینه موزه معاصر هست، به دلیل قصوری که درون طراحی این کاتالوگ صورت گرفت، این مساله پیش آمد که باید مشخصات و محل نگهداری آثار به طور معلوم درون کاتالوک ذکر می‌شد. 
ازبرای اطلاع عموم فهرست ۳۹ اثر به زودی منتشر می شود. 

درون آخر لازم به ذکر هست که پس از ایام تعطیلات و درون فرصت مقتضی، نشست رسانه‌ای درون موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می شود تا اهالی رسانه سوال‌های خود را مطرح کنند. همچنین بانک اطلاعات آثار گنجینه نیز به زودی منتشر می‌شود تا هنرمندان و علاقه‌مندان از آثار گنجینه اطلاع یابند. پس از بازسازی نیز دیداری از گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران ازبرای اصحاب رسانه برنامه‌ریزی می شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *