زمانی سفیر اروپایی ازبرای گسترش مناسبات فرهنگی پیش‌قدم می‌شود

به گفته خبرنگار فرهنگی خبرگزاری فارس، روز گذشته سفیر کشور اسلواکی درون ملاقات مدیر رابطه ها عمومی و امور میان‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بر گسترش همکاری‌های فرهنگی مشترک میان دو کشور تاکید کرد.

بر کسی پوشیده نیست که همکاری‌های فرهنگی میان کشورها درون دوران تازه زمینه معرفی کشورها بوده و این که سفیر یک کشور پیش قدم شده تا این مناسبات را گسترش دهد به معنای آن هست که این کشور می‌خواهد آشنایی هرچه بیشتر شهروندان کشور مقصد با کشور خود را فراهم کند. «لوبومیر گولیان» نیز با تاکید بر اینکه سال گذشته هفته فرهنگی ایران دراسلواکی برگزار شده، عنوان آمادگی کرده تا چنین برنامه‌هایی بیشتر برگزار شود.

نهادهای فرهنگی درون این اتفاقات نقش پیش‌برنده و موثری دارند، همانصورت که سفیر اسلواکی با اشاره به این نکته از حضور کانون درون چنین برنامه‌هایی دعوت کرده و خواستار مشارکت کانون درون این اتفاقات و رویدادها شد. اهمیت چنین کاری به قدری هست که سفیر یک کشور ازبرای یک رونمایی کتاب دنبال جذب مشارکت نهادهای فرهنگی هست. سفیر اسلواکی درون این ملاقات از رونمایی نسخه فارسی افسانه‌های اسلواکی درون تهران خبر داد که می‌خواهد از حضور کانون نیز درون این برنامه استفاده کردن کند.

این به معنای آن هست که دیگر رابطه ها سیاسی ازبرای نفوذ و گسترش فرهنگ یک کشور راهگشا نیست و باید سراغ مباحث فرهنگی رفت و با جایگزین کردن دیپلماسی فرهنگی زمینه معرفی هرچه بهتر کشور مبداء را فراهم کرد. نکته جالب درون سخنان سفیر دعوت از دانش‌آموزان ازبرای شرکت درون این مراسم رونمایی بود. این نیز نشان دهنده این نکته هست که کشورها روی گروه سنی کودک و نوجوان برنامه‌ریزی کرده‌اند تا بتوانند از این طریق کشور خود را معرفی کنند. کافی هست درون این مراسم درون ذهن یک نفر خاطره مثبتی از کشور اسلواکی ماندگار شود تا درون بزرگسالی تبدیل به چهره‌ای ازبرای معرفی زوایای مثبت این کشور شود. اتفاقی که حاکی از هوشمندی فرهنگی کشورها درون معرفی خود هست.

البته سمت ایرانی نیز دست خالی نبوده و از حضور ایران درون این کشور سخن گفت. برپایی نمایشگاه‌هایی درون شهرهای اسلواکی و حضور هنرمندان ایرانی که زمینه معرفی کشور را فراهم کرده بودند. رهنما، مدیرکل رابطه ها عمومی و امور میان‌الملل کانون، هنر را زبان مشترک میان ملت‌ها خواند که می‌تواند زمینه برطرف شدن مشکلات جهان کنونی شود.

سمت ایرانی نیز حضور کودکان را درون برنامه‌های مشترک به عنوان فصل مهمی ازبرای گسترش فرهنگی معرفی کرد و پیشنهاد برگزاری هفته دوستی کودکان دو کشور را مطرح کرد.

این ملاقات که دو سطح مختلف درون آن شرکت داشتند نشان دهنده جایگاه فرهنگ درون نظر دو سمت هست. این مسئله به قدری اهمیت داشته که سفیر اسلواکی (نه وابسته فرهنگی آن کشور) درون این جلسه شرکت کرده تا ازبرای گسترش مناسبات دیگر رایزنی کند. به عبارتی کشورها به اهمیت فرهنگ درون پیشبرد منافع اقتصادی و سیاسی پی برده‌اند. با گسترش فرهنگی می‌توان منافع دیگر را نیز تامین کرد و درصورتیکه کشور مقصد به واسطه فرهنگ با کشوری آشنا شود زمینه جذب سرمایه‌های اقتصادی و سیاسی را ازبرای کشور مبداء فراهم می‌کند و حتی تبدیل به پایگاهی ازبرای سرمایه‌گذاری می‌شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *