«سونامی»؛ نادیده‌گرفتن افتخارات تکواندوی ایران

به گفته خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، سعید مستغاثی از منتقدان سینما درون نقد کلیپ سینمایی «سونامی»‌ به کارگردانی میلاد صدرعاملی نوشت: 

 

فیلمی ظاهراً ورزشی درمورد تیم ملی تکواندو هست که به چندین قصه، به اصطلاح نوک زده ولی از پس هیچ کدام بر نمی‌آید. ماجرای خود تیم و چالش انتخاب بازیکنان، سرمربی تازه که از خارج کشور آمده و فلج دستش، قضیه مسابقه ندادن با حریفان اسرائیلی، آسیب دیدن قهرمان اصلی تیم، قصه تیم سه نفره بسکتبال دختران و ماجرای شرکت آنها درون مسابقات میان‌المللی از طریق اسپانسر، رابطه ها نا‌هنجار دو تن از بازیکنان و… تنها بخشی از مجموعه موضوعات و سوژه‌هایی هست که هریک می‌تواند خود به تنهایی محور و اساس یک کلیپ مستقل قرار گیرند ولی درون کلیپ «سونامی»، به طور گذرا و سردستی مطرح شده و از دست می‌مسیر و تماشاگر درون این میانه حیران و سرگردان می‌ماند که بالاخره مسئله چیست؟!

الان درون این میان نشانه‌های بعضی کلیپ‌های داخلی و خارجی را هم می‌بینیم؛ از کلیپ «عرق سرد» گرفته که حتی بخشی از کلیپ «سونامی» را می‌توان «عرق سرد۲» نامید تا کلیپ «فاکس کچرز» و به خصوص کلیپ «من، تونیا» که سال گذشته درون زمره نامزدهای دریافت اسکار بهترین کلیپ بود و الان الهام‌قسمت‌ قسمت‌های مهمی از کلیپ «سونامی» شده هست.

«سونامی»، ظاهرا درمورد تیم ملی تکواندوی ایران هست که یکی از پرافتخارترین تیم‌های ورزشی این کشور محسوب شده و عنوان قهرمانی جهان و آسیا را نیز داراست، ولی از آن افتخارات و قهرمانی‌ها، به جز یک تیم آشفته و سرمربی ناتوان و بازیکنان جنجالی و رابطه ها نامناسب و ناهنجار، مورد دیگری درون کلیپ «سونامی» دیده نمی‌شود!

حتی فیلمساز زمانی می‌خواهد پرانتزی هم ازبرای ورزش بانوان درون فیلمش باز کند، به جای خیل عظیم افتخارات و قهرمانی‌های زنان کشور درون مسابقات مختلف، به یک مسابقه حاشیه‌ای می‌پردازد و کل ورزش زنان کشور را زیر علامت سؤال می‌برد.

درون واقع زمانی این سینما می‌خواهد به ورزش این مملکت ادای دین کند، بیشتر آن را ضایع کرده و واقعیاتش را هم تحریف می‌کند. اینجاست که باید آن شعر معروف سعدی را به حضرات یادآوری کرد که «مرا به خیر تو امید نیست، شر مرسان»!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *