مجسمه جوان ۲۰۰۰ ساله به ایتالیا بازمی‌گردد

به گفته خبرگزاری فارس به نقل از نیویورک تایمز، عالی‌ترین دادگاه ایتالیا دستور داده تا مجسمه برنزی ۲۰۰۰ ساله از موزه «گِتی» لس‌آنجلس آمریکا به ایتالیا بازگردانده شود. این مجسمه بیش از ۵۰ سال پیش توسط ماهیگیران ایتالیایی به آمریکا برده شد.

این مجسمه پیروزی که «جوان پیروز» نام دارد لیکن با عنوان «گِتی برونز» از آن نام برده می‌شود درون موزه «جِی‌پُل» لس‌آنجلس قرار دارد. این اثر تاریخی که بیش از ۲۰۰۰ سال قدمت دارد درون سال ۱۹۶۴ توسط ماهیگیران ایتالیایی از طریق آب‌های آدریاتیک به آمریکا برده شده هست.

پس از حدود یک دهه مسیر دادگاه مالکیت این مجسمه تاریخی، دادگاه ایتالیا حکمی صادر کرد که این اثر باید به ایتالیا بازگردانده شود.

«لورنزو داسیا» وکیل نماینده دولت ایتالیا درون این مورد گفت: «این مسیر بسیار بسیار طولانی بود و امیدواریم که این اثر هرچه زودتر بدون هیچ مشکل و وقفه‌ای به ایتالیا بازگردد.»

موزه گِتی همواره درون مورد این اثر استدلال کرده که این مجسمه احتمالا درون خارج از ایتالیا خلق شده و درون آب‌های آزاد و پس از هزاران سال از ساختش، کشف شده هست؛ از این رو شیئی محسوب نمی‌شود که درون مالکیت کشور ایتالیا باشد و دلیلی ازبرای بازگرداندن آن وجود ندارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *