مسابقات میان‌المللی بلند‌گوی قرآن هست/ هدف رقابت‌ها اصلاح و قرآنی‌کردن مردم باشد

حجت‌الاسلام قرائتی، مفسر قرآن کریم درون گفت‌وگو با خبرنگار قرآنی خبرگزاری فارس؛ رشد هدایتی، تربیتی و فرهنگی جامعه را ملاک اثرگذاری مسابقات میان‌المللی قرآن کریم  عنوان کرد و گفت: باید تحقیق شود که سازمان اوقاف و امور خیریه درون برگزاری سالیانه مسابقات میان‌المللی قرآن آیا نگاه آماری دارد؟ به این معنی می‌خواهد بگوید کشور ما هم مثل کشور مالزی امکان برگزاری مسابقات را دارد و دنبال برند سازی هستند؟ یا اینکه واقعاً نگاه هدی للناس دارند و هدف اصلاح و قرآنی کردن فرهنگ، اخلاق و سبک زندگی و اقتصاد مردم هست؟

رئیس ستاد  اقامه نماز  اظهار کرد: باید آثار و خروجی مسابقات معلوم باشد. گاهی مسابقات تنها درون رشته‌های حفظ و موسیقی قرآن و تمرین نغمات و تجوید برگزار می‌شود و تعدادی نیز موفق به کسب رتبه‌های برتر می‌شوند که البته این هم خوب هست ولی باید این نکته نیز مورد توجه قرار گیرد که این قرآن خواندن و حفظ کردن‌ها چقدر توانسته درون بطن زندگی افراد تأثیر بگذارد و باید تحقیق شود که با سازو کاری که سازمان اوقاف دارد آیا این نتیجه حاصل می‌شود یا خیر؟ 

حجت‌الاسلام قرائتی عنوان کرد: باید کار کارشناسی صورت پذیرد تا معلوم شود آیا با برگزاری این مسابقات از میان ۸۰ میلیون جمعیت که ۲۰ میلیون خانواده هستند، یک درون ۱۰ هزار با بحث‌های اخلاقی و فرهنگی که درون قرآن آمده آشنا می‌شوند؟ بنابراین باید هدف از برگزاری مسابقات قرآن معلوم شود تا ساز و کارش را تعریف کنند. ظاهراً مدتی رشته تفسیر را درون مسابقات درنظر گرفته بودند و خیلی از فرهیختگان و دانشجویان و طلبه‌ها که درون موسیقی قرآن موفقیتی نداشتند، درون بحث مفاهیم قرآن شرکت می‌کردند که این نیز نقطه مثبتی هست.

وی بیان کرد: هر سال باید یک بحثی را مطرح کنند و به صورت موضوعی درون جریان برگزاری مسابقات به آن به آن بپردازند مانند مباحث مربوط به جوانان، اقتصاد و غیره

وی ضمن تأکید بر متولیان امور مسابقات بر توجه به ترویج سبک زندگی قرآنی به عنوان دغدغه رهبر معظم انقلاب اسلامی، افزود: باید ازبرای فرهنگسازی از کارشناسانی که درون مباحث تربیتی شاخص هستند کمک گرفت، آیات و روایات بسیاری درون این زمینه داریم که باید تفسیر شود و گروهی باشند که آیات را درون قالب کتاب دربیاورند و به عنوان چند رشته مثل تربیت نسل نو تربیت یاران دین، یاران امام وقت(عج) و… مورد مسابقه قرار گیرند.

حجت‌الاسلام قرائتی درون رابطه با همکاری سایر نهادها درون زمینه برگزاری این دوره از مسابقات عنوان کرد: اینکه سایر نهادها همکاری کنند بستگی دارد که سازمان اوقاف چقدر به مراکز و نهادهای دیگر مثل مؤسسات و نهادهای مردمی اعتماد می‌کند و آنها را شریک می‌کند. نهادهای مردمی بسیاری وجود دارد که از حضور افراد شایسته و فرهیخته‌ای برخوردارند و می‌توانند پیشنهادات و رویکردهای تازه درون جهت ارتقای سطح کیفی مسابقات ارائه دهند.

وی گفت: امروزه درون بحث‌های علمی، مسأله دانش بنیان مطرح هست، به این معنی هرچه تحقیق می‌شود و هر چه کشف می‌کنند وارد بازار شود درون بحث‌های قرآنی هم باید بحث‌های قرآنی دانش‌بنیان باشد، اینکه واجب هست، واجب نیست، حرام هست و حلال هست را می گویند ولی نمی گویند چگونه این‌ها را انجام دهند، باید از قالب شعار خارج شود. مسابقات باید حرفی ازبرای گفتن داشته باشد وگرنه مسابقات حتی ازبرای آنها که شرکت می‌کنند، خسته کننده هست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *