مصوبه تأیید صلاحیت حرفه‌ای هنرمندان تئاتر تصویب شد/اجرا از ابتدای سال ۹۸

سیدوحید فخرموسوی رئیس شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی درون گفت‌وگو با خبرنگار تئاتر خبرگزاری فارس عنوان کرد: ما یک سری مشکلات درون عرصه قوانین تئاتر درون سال‌های گذشته داشتیم که قسمتی از آنها درون دوره‌های مختلف مدیریتی آقای موذن، دادویی و امینی بازنگری و پیگیری شد و منتظر هستیم بخشی از آنها درون شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب برسد.

وی درون ادامه افزود: همین که بتوانیم از مجوزها صیانت کنیم کار بزرگی درون این عرصه انجام داده‌ایم، گفت: روز گذشته ما آخرین شورای مرکزی ارزشیابی و نظارت بر تئاتر را درون سال ۹۷ برگزار کردیم و مصوباتی هم داشتیم. 

فخرموسوی اظهار داشت: از جمله این مصوبات بند پنجم شورا تصویب صلاحیت حرفه‌ای هنرمندان ازبرای اجرای نمایش‌های روی صحنه هست. براساس اساسنامه عمومی شانزده گانه شورا یک قسمت کیفیت هنری هست که ما صلاحیت هنری را هم درون این بند تازه درون نظر گرفتیم .

رئیس شورای ارزشیابی و نظارت تئاتر اظهار داشت: این بند بیشتر مربوط به کارگردان‌ها و از این میان هم کارگردانهایی که پیشکسوت نیستند و کمتر شناخته‌ شده اند یا به تازگی وارد عرصه تئاتر شده‌اند. از این پس همه کسانی که درخواست اجرای نمایش درون سالن‌ها را دارند باید حتما یکی از این سه گزینه را دارا باشند: نخست داشتن مدرک تحصیلی تخصصی تئاتر و حداقل لیسانس از یکی از دانشگاه‌های معتبر تخصصی تئاتر، دوم معرفی نامه از سمت خانه تئاتر یا انجمن نمایش یا تشکل‌های صنفی تئاتری شناخته شده و سوم معرفی از سمت سه استاد پیشکسوت تئاتر که شناخته شده هستند.

وی درون ادامه گفت:‌هر یکی از این سه ویژگی را کارگردانی داشته باشد، صلاحیتش تایید می‌شود ، درون غیر این صورت از پذیرش کار وی درون سالن‌ها معذور هستیم، قبل‌تر ما چنین مصوبه‌ای نداشتیم ولی الان درون بند پنج اساسنامه این مصوبه تصویب شده و درون سال ۹۸ همه افراد ملزم به اجرا هستند.

فخر موسوی درمورد دیگر اصلاحیه‌ها و مصوبات نیز گفت: ۱۴مهر ماه نیز درون شورای مرکزی مصوباتی درمورد مترجمان نمایش داشتیم که روز گذشته اصلاحاتی درون این زمینه هم صورت گرفت و به زودی از سوی رابطه ها عمومی مرکز عنوان می شود.

وی درمورد اصل رویکردهای شورای ارزشیابی و نظارت درون سال آینده گفت: بیشتر تمرکز ما سال آینده بر بحث ارزشیابی تئاتر درون سالن‌ها خواهد بود، به این معنی ما روندمان به این سمت هست ، گرچه بحث نظارت هم با اهمیت هست. بیشتر مشکل ما درون عرصه نظارت با پیشکسوتان و عوامل حرفه‌ای تئاتر نیست بلکه بیشتر مشکل نظارتی ازبرای کار اولی‌ها و جوانانی هست که سر پر شوری درون عرصه تئاتر دارند و کمتر قوانین را بر می‌تابند.

فخرموسوی اظهار داشت: بنابراین قاطع می‌توانم بگویم که ۹۸ درصد مشکلات بحث نظارتی ما با پیشکسوتان و بزرگان تئاتر نیست کمااینکه سال آینده قسمت اصلی کار ما ارزشیابی تئاتر خواهد بود.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *