مطابق عقاید خودم کلیپ می‌سازم/ مهمترین خواسته ما اکران کلیپ‌هایمان هست نه دریافت جایزه!

به گفته خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، نشست خبری کلیپ سینمایی «ماجرای نیمروز، رد خون» به کارگردانی محمدحسین مهدویان و باحضور این کارگردان و عوامل کلیپ درون آخرین سانس و آخرین نشست خبری جشنواره درون پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

محمدحسین مهدویان درون ابتدای نشست با اشاره به وجود شخصیت‌های جذاب درون این کلیپ گفت: جذابیت کار و کارکترها سبب شد قسمت دوم کار را هم با بررسی ها گسترده بسازیم و درون اختیار نویسندگان قرار دهیم و معلوم هم نیست بخواهیم ازبرای دفعه سوم کار را ادامه دهیم.

رضوی تهیه‌کننده کلیپ با اشاره به دشواری و روی لبه تیغ بودن سوژه کار گفت: درصورتیکه درون مورد خشونت موجود درون کلیپ بخواهیم صحبت کنیم، باید بگوییم که خشونت موجود درون عملیات مرصاد جدی هست. هجوم‌ای که سازمان منافقین به کمک دشمن ترتیب داده‌اند، با خشونت بسیاری همراه بوده و دفاع درون مقابل آن‌ها هم قطعا با سلام و صلوات نبوده هست. بنظرم خشونتی که درون کلیپ به کار رفته چندان غیرطبیعی نیست.

درون ادامه نشست، جواد عزتی گفت: حدود ۷ سال گذشته بود و ما به این فکر می‌کردیم که درون این ۷ سال به آن‌ها چه گذشته و آن‌ها چطور آدم‌هایی شده‌اند. می‌خواستیم که این تغییر را نشان دهیم.

مهدویان درون جواب به این سوال که چقدر مانند ابراهیم حاتمی‌کیا خودش را سرباز نظام می‌داند، بیان کرد: من مطابق عقاید خودم کلیپ می‌سازم. فیلمساز وابسته نمی‌شود. الان بقیه می‌توانند تعابیر خودشان را داشته باشند.

هادی حجازی‌فر، درون جواب به سؤالی درمورد تغییر شخصیت کمال درون دو کلیپ ماجرای نیمروز گفت: یکی از سختی‌های کار بچه‌هایی که درون قسمت اول کلیپ هم گیم کرده بودند، این بود که شخصیت آن‌ها جا افتاده بود و طرفدارانی داشت. نکته با اهمیت این بود که ما بتوانیم شخصیت‌هایی که از ما خواسته شده بود را گیم کنیم. با توجه به وجود تناقضاتی که درون شخصیت‌های کلیپ درون دو قسمت ماجرای نیمروز وجود داشت، این کار ما را دشوار می‌کرد.

مهدویان درون جواب به سوالی درون مورد حجم انفجار بالای سر صحنه کلیپ گفت: این حجم از انفجار می‌توانست ازبرای بچه‌ها حادثه‌ساز باشد کما اینکه حوادث کوچکی هم اتفاق افتاد ولی خدا را شکر که همه زنده‌ایم.

درون ادامه این نشست، بهنوش طباطبایی درون جواب به سوالی درمورد نقشی که درون این کلیپ گیم کرد گفت: من پیشنهادات مختلف را طی این مدت وقت نپذیرفتم و صبر کردم تا نقشی به من پیشنهاد شود که اولویتش فیزیک و ظاهر نباشد. زمانی آقای رضوی به من پیشنهاد این کار را دادند، بسیار خوشحال شدم چون می‌خواستم باز هم تجربه کار با ایشان را داشته باشم. زمانی کلیپ‌نامه را هم خواندم، خیلی بیشتر مشعوف شدم و از نقشم لذت بردم. ضمن اینکه این کلیپ را قرار بود آقای مهدویان بسازند. کارگردانی که کارهایشان به دل همه مردم نشسته و ازبرای هر بازیگری افتخار هست که با ایشان کار کند.

وی ادامه داد: آقای مهدویان فیلمساز سفارشی از سمت مردم هستند. این نقش البته چالش‌های زیادی هم ازبرای من داشت چون من آورده‌هایی هم از کلیپ سیانور با خودم داشتم. جنس زن سازمانی که من درون دهه ۵۰ قبل از انقلاب گیم کردم با زن سازمانی‌ای که درون سال ۶۷ گیم کردم متفاوت هست.

هستی مهدوی هم درمورد حضورش درون کلیپ «ماجرای نیمروز: رد خون» گفت: نزدیک شدن به این نقش دشوار بود. چون مابه‌ازا نداریم درصورتیکه هم داریم درون دسترس نیستند. زمانی که آقای مهدویان به من پیشنهاد گیم درون این نقش را دادند می‌دانستم که قرار هست که فیلمنامه خوب بخوانم. درون ابتدا جذابیت‌های فیلمنامه مرا درگیر کرد. خشونت درون کلیپ مرا بسیار درگیر کرد. ما حدود یک ماه درون شهرک دفاع مقدس تمرین می‌کردیم و ازبرای نزدیک شدن به نقش هیچ‌کدام از این‌ها بی‌تأثیر نبوده هست.

امینی نویسنده کلیپ هم درون جواب به این سوال که آیا فکر نمی‌کنید قصه خانوادگی بچه‌های اطلاعات زیادی کلیپ را تحت تأثیر قرار داده هست، گفت: طبیعی هست که به نظرمان می‌آمد که اینطور نیست. باید بازتاب‌ها را ببینم و بفهمیم تصورمان درست بوده هست یا نه. این کلیپ‌نامه هم مثل کارهای قبلی که با حسین انجام دادیم. به لحاظ داستانی متکثر و درون کنار هم جلو می‌مسیر. هر چه به آخر می‌رسیم، این قصه‌ها بهم نزدیک می‌شوند. 

وی درمورد سرنوشت عباس زری‌باف گفت: وی درون عملیات مرصاد کشته می‌شود. آن قسمت که چگونه و توسط چه کسی کشته می‌شود را خودمان تخیل کردیم. قسمت‌هایی که تاریخ درمورد‌اش نظری نداده از خودمان تخیل کردیم. افشین را خودمان ساختیم. کمال ما به ازای واقعی دارد. البته این چیزی که درون کلیپ می‌بینید، سرنوشت واقعی کمال نیست.

مهدویان درون مورد شباهت میان شخصیت کمال و موسی و درون کلیپ ماجرای نیمروز و لاتاری گفت: برنامه‌ای ازبرای این شباهت نداشته‌ام ولی درصورتیکه چنین شباهتی ایجاد شده چندان از آن بدم نمی‌آید.

مهدویان درمورد احتمال جایزه نگرفتن فیلمش درون جشنواره امسال و اینکه آیا درصورتیکه جایزه نگیرد بازهم درون جشنواره حضور خواهد داشت، گفت: تجربه چهار کلیپ درون سال‌های گذشته به ما یاد داد که حضورمان درون جشنواره ازبرای مخاطب جدی هست، حال این یک اکران کوچک هست و با اهمیت‌ترین خواسته ما از جشنواره کلیپ فجر بحث اکران کلیپ‌هایمان هست. جشنواره فجر یک اکران کوچک ازبرای حدود ۲۰ هزار تماشاگر هست و ما با این تماشاگران درون ارتباطیم و تعامل داریم و زمینه خوبی ازبرای اکران کلیپ فراهم می‌شود. هر ۴ فیلمی که ما طی ۴ سال گذشته ساخته‌ایم درون جمع ۵ کلیپ برتر آرای مردمی قرار گرفت. درصورتیکه داوران به ما جایزه بدهند خوشحال می‌شویم ولی درصورتیکه جایزه هم ندهند ما به اهداف مان درون جشنواره رسیده‌ایم.

جواد عزتی درون جواب به این سؤال که درصورتیکه سیمرغ نگیرد چه واکنشی نشان می‌دهد گفت: من فکر می‌کنم درصورتیکه واکنش بلد بودم، الان جایگاه محکم‌تری درون سینما داشتم.

حجازی‌فر درون جواب به همین سؤال گفت: فکر می‌کنم کار هیئت داوران به خاطر کلیپ‌های مهمی که درون جشنواره کلیپ فجر هست، بسیار دشوار هست. امسال از طریق بعضی از رسانه‌ها به هیئت داوران فشار می‌آید. امیدوارم اتفاق خوبی ازبرای گروه ما بیافتد. هر نتیجه‌ای که بیرون بیاید، من به شخصه از هیئت داوران پشتیبانی می‌کنم.

رضوی درون ادامه گفت: ما روزهای سختی را درون پیش داشتیم. ما کاری را انجام دادیم و آنقدر نتایج دیدن کلیپ با مردم ازبرای ما خوب بوده هست. درصورتیکه جشنواره از کلیپ استقبال کند، خوشحال می‌شویم. درصورتیکه استقبال نکند ازبرای همکاران دست خواهیم زد. کلیپ‌های بعدی را هم با دلخوشی مردم خواهیم ساخت.

مهدویان درون مورد حذفیات کلیپ و میزان آن گفت: درون مرحله مونتاژ بعضی سکانس‌های کلیپ بنا به دلایلی حذف شده هست ولی من میزان دقیق آن را یادم نیست.

وی درمورد عدم نمایش محسن رضایی درون عملیات مرصاد و همچنین کوتاه‌تر شدن کلیپ گفت: خیلی افراد درون این عملیات حضور داشته‌اند مثل آقای هاشمی، شمخانی، محسن رضایی و… ولی نکته اینجاست که کلیپ ما درمورد عملیات نیست بلکه داستانی دیگر را درون دل عملیات پیش برده‌ایم. ضمن اینکه کلیپ به نسبت نسخه هیئت انتخاب چندان هم کوتاه نشده هست.

مهدویان درون جواب به سؤالی درون مورد اینکه آیا کسی جز وی و محمود رضوی می‌توانستند به سمت ساختن چنین فیلمی بروند گفت: دوستان از عقبه کار ما خبر ندارند. ما سختی‌هایی داشته‌ایم که این کلیپ را بسازیم.

رضوی همچنین درون جواب به سؤالی درون مورد اکران عید کلیپ گفت: کلیپ ویژگی‌هایی دارد که حتماً درون لیست نامزدهای اکران نوروز قرار می‌گیرد ولی این که به ما اکران بدهند یا نه دست ما نیست.  درصورتیکه بتوانیم اکران عید را بگیریم حتماً این کار را می‌کنیم.

حجازی‌فر درمورد انتقاد از شخصیت کمال درون این کلیپ گفت: خیلی برداشت دم دستی و سطحی نسبت به کمال درون این یادداشت گفته شد. من درک می‌کنم بسیاری از دوستان طرفدار دو آتیشه کمال بودند. همه از کمال قطع امید کردند و به سمت صادق رفتند. 

وی درمورد حضور نیافتن درون کلیپ قصر شیرین بیان کرد: من از پارسال درگیر کلیپ قصر شیرین بودم. بخشی از فیلمنامه ازبرای من نوشته شد. قرار بود ماجرای نیمروز درون تیر ماه کلید بخورد. به دلایلی به شهریور‌ماه افتاد. من از آقای میرکریمی عذرخواهی کردم. می‌دانم وی از دستم ناراحت شد. چون کلیپ ماجرای نیمروز۲ بدون شخصیت کمال نمی‌توانست ساخته شود. تئاترهم که همیشه درون کارهایم  بوده هست. 

محمود رضوی همچنین درون جواب به سؤالی درون مورد بازخورد احتمالی سازمان منافقین و تهدید شدن توسط آنها گفت: ما خبری از این اتفاق نداریم درصورتیکه کسی خبری دارد به ما هم بگوید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *