منتشر شدن ۸۵ هزار و ۱۲ عنوان کتاب درون یازده ماه سال ۱۳۹۷

به گفته خبرگزاری فارس، آمار و درصد تغییر کتاب های یازده ماه سال ۱۳۹۷ درون مقایسه با  یازده ماه سال ۱۳۹۶ نشان می هد که کتاب های حوزه فلسفه با افزایش ۱۷درصدی نسبت به سال گذشته با بیشترین تغییر مواجه شده هست. همچنین موضوع های ادبیات و  زبان با افزایش ۱۴درصدی درون جایگاه بعدی قرار گرفته اند.

همچنین، موضوع های کلیات با ۱۸درصد، دین با ۹درصد و کمک درسی با ۶درصد بیشترین کاهش را درون یازده ماه سال ۱۳۹۷نسبت به سال ۱۳۹۶ داشته اند.

از مجموع ۸۵ هزار و ۱۲ عنوان کتاب منتشر شده درون یازده ماه سال ۱۳۹۷در کشور ۶۳هزار و ۹۰۴ عنوان کتاب تالیفی و ۲۱هزار و ۱۰۸عنوان ترجمه روانه بازار نشر شده هست ولی درون سال ۱۳۹۶، ۶۵هزار و ۱۰۵ عنوان کتاب تالیف و ۱۹ هزار و ۶۲۳ عنوان ترجمه بوده هست.

همچنین، از مجموع ۸۴هزار و ۷۲۸ عنوان کتاب منتشر شده درون یازده ماه سال ۱۳۹۶، ۵۱هزار و ۸۱۶ عنوان چاپ اول و مابقی چاپ مجدد بوده اند که تغییر محسوسی درون این آمار درون سال ۱۳۹۷به چشم نمی خورد.

درون یازده ماه سال ۱۳۹۷، شمارگان کل ۱۲۰۵۴۷۱۹۳ نسخه بوده هست که درون قیاس با بازه زمانی مشابه سال گذشته کاهش ۳ درصدی داشته هست. بیشترین شمارگان کل درون سال ۱۳۹۷ با ۳۳۲۱۲۹۴۴  نسخه به موضوع کمک درسی و پس از آن، کتاب های کودک و نوجوان با ۲۶۱۸۳۰۷۳ نسخه اختصاص پیدا کرده هست و موضوع ادبیات با ۱۳۵۴۸۵۶۸نسخه، موضوع دین با ۱۱۷۹۰۵۷۲نسخه، موضوع علوم عملی با ۱۱۰۵۳۷۳۲ نسخه و موضوع علوم اجتماعی با ۹۲۹۳۸۸۱ نسخه درون رتبه های بعدی قرار دارند. بیشترین کاهش شمارگان کل نسبت به سال گذشته درون موضوع کلیات هست.

میانگین قیمت هر کتاب درون سال گذشته ۱۷هزار ۷۰۱ تومان بوده هست که این میزان درون سال ۱۳۹۷با افزایش ۲۶درصدی به ۲۲هزار و ۲۲۶ تومان رسیده هست. میانگین قیمت هر صفحه نیز درون سال ۱۳۹۶ از ۱۱۰۲ریال به ۱۳۸۷ریال درون سال ۱۳۹۷رسیده و افزایش۲۶درصدی را نشان می دهد.

تعداد کتاب های کودک و نوجوان درون یازده ماه سال ۱۳۹۶ به ۱۲هزار و ۹۱۶ عنوان رسیده که این آمار با افزایش ۲درصدی درون سال ۱۳۹۷به رقم ۱۳هزار و ۲۱۳عنوان رسید.

درون یازده ماه سال ۱۳۹۷، ۷هزار و ۶۱۱ عنوان کتاب ازبرای کودکان و نوجوانان تالیف شده هست که نسبت به سال گذشته (۷هزار و ۵۷۴ عنوان) تغییر چندانی نداشته هست. همچنین میانگین شمارگان کتاب های تالیفی کودک و نوجوان ۹درصدکاهش داشته هست.

همچنین ۵هزار و ۶۰۲عنوان کتاب درون موضوع کودک و نوجوان درون یازده ماه سال ۱۳۹۷برای این گروه سنی ترجمه شده هست که نسبت به سال گذشته با  ۵هزار و ۳۴۲ عنوان حدود ۵ درصد افزایش داشته هست و میانگین شمارگان کتاب های ترجمه شده این گروه سنی با کاهش ۹درصدی مواجه شده هست.

بر اساس آمار و اطلاعات ثبت شده درون بانک اطلاعاتی خانه کتاب، ۱۷هزار و ۷۷۰ عنوان کتاب درون حوزه کمک درسی درون یازده ماه سال ۱۳۹۶منتشر شده هست که این آمار درون سال ۱۳۹۷ با کاهش۶درصدی به ۱۶هزار و ۶۱۹ عنوان رسیده هست. همچنین میانگین شمارگان کتاب درون این حوزه درون بازه زمانی مورد تحقیق درون سال ۱۳۹۷ یک درصد کاهش را نشان می دهد و میانگین قیمت کتاب درون این حوزه درون سال ۱۳۹۷ با ۲۸هزار و ۳۴۶ تومان نسبت به سال گذشته، افزایش ۲۶درصدی مشاهده می شود.

درون ۱۱ ماه سال ۹۷، تعداد ۵هزار و ۷۸۷ عنوان کتاب بیش از یک دفعه چاپ و روانه کتابفروشی ها شده اند که کتاب های «سوال‌های چهارگزینه‌ای شیمی یازدهم» از انتشارات مبتکران با ۵۷ دفعه چاپ، «دختری که رهایش کردی» از انتشارات میلکان با ۴۴ دفعه چاپ، «زبان انگلیسی جامع کنکور (نظام تازه)» از انتشارات پیشروان-مبتکران با ۴۴ دفعه چاپ، «دین و زندگی جامع کنکور» از انتشارات میان المللی گاج با ۳۸ دفعه چاپ، «فارسی جامع (دهم و یازدهم) – پایه – کنکور تازه» از انتشارات خیلی سبز با ۳۶ دفعه چاپ، «سوال‌های چهارگزینه‌ای شیمی ۳: دوازدهم کنکور تازه شامل فصل‌های اول و دوم شیمی دوازدهم» از انتشارات خیلی سبز با ۳۶بار چاپ، «سوال‌های چهارگزینه‌ای ریاضیات تجربی جامع: دوازدهم – کنکور تازه» از انتشارات خیلی سبز با ۳۴بار چاپ، «سوال‌های چهارگزینه‌ای فیزیک ۳ دوازدهم – رشته تجربی – کنکور تازه» از انتشارات خیلی سبز با ۳۴بار چاپ، «عربی جامع، پایه(دهم و یازدهم)کنکور تازه»  از انتشارات خیلی سبز با ۳۳ دفعه چاپ، «ملت عشق» از انتشارات ققنوس با ۳۱ دفعه چاپ، «خودت باش دختر: از باور کردن دروغ‌هایی که درمورد‌تان گفته می‌شود دست بردارید تا تبدیل به همان کسی شوید که واقعا هستید» از انتشارات کتاب کوله پشتی با ۳۰ دفعه چاپ، «سوال‌های چهارگزینه‌ای شیمی پایه  دهم و یازدهم، کنکور تازه» از انتشارات خیلی سبز  با ۲۹ دفعه چاپ، «دین و زندگی جامع پایه (دهم و یازدهم)،کنکور تازه» از انتشارات خیلی سبز با ۲۹ دفعه چاپ، «خاطرات سفیر …: و من سفیر شدم!»  از شرکت انتشارات سوره مهر با ۲۸بار چاپ و «انگلیسی جامع پایه (دهم و یازدهم)، کنکور تازه» از انتشارات خیلی سبز با ۲۸بار چاپ جزو پرتکرارترین کتاب های چاپ مجدد سال ۱۳۹۷ معرفی شدند.

همچنین، از دیگر کتاب های پرتکرار سال ۱۳۹۷ می توان به کتاب های«زیست‌شناسی پایه دهم و یازدهم کنکور تازه» از انتشارات خیلی سبز با ۲۷ دفعه چاپ، «قرابت معنایی (نظام تازه): آموزش کامل+سوال‌های چهارگزینه‌ای، جواب‌های کاملا تشریحی» از انتشارات الگو با ۲۷بار چاپ، «زیست‌شناسی ۳ (سه‌بعدی) قابل استفاده کردن ازبرای دانش‌آموزان پایه دوازدهم و داوطلبان آزمون سراسری دانشگاه‌ها» از انتشارات الگو با ۲۷ دفعه چاپ، «سوال‌های چهارگزینه‌ای شیمی ۱ – پایه دهم» از انتشارات خیلی سبز با ۲۵ دفعه چاپ، «دستور زبان فارسی (نظام تازه): آموزش کامل + سوال‌های چهارگزینه‌ای،‌ جواب‌های تشریحی» از انتشارات خیلی سبز با ۲۵ دفعه چاپ، «سوال‌های چهارگزینه‌ای عربی جامع: دوازدهم – کنکور تازه» از انتشارات خیلی سبز با ۲۴ دفعه چاپ، «کوری» از انتشارات مروارید با ۲۴ دفعه چاپ، «سوال‌های چهارگزینه‌ای دین و زندگی ۲ – پایه یازدهم» از انتشارات خیلی سبز با ۲۲ دفعه چاپ، «سوال‌های چهارگزینه‌ای دین و زندگی جامع: دوازدهم – کنکور تازه» از انتشارات خیلی سبز با ۲۲ دفعه چاپ، «بانک تست فیزیک دوازدهم تجربی» از انتشارات میان المللی گاج با ۲۱ دفعه چاپ، «سوال‌های چهارگزینه‌ای انگلیسی جامع: دوازدهم – کنکور تازه + کتابچه مجانی واژگان» از انتشارات خیلی سبز با ۲۱ بارچاپ، «سوال‌های ۴ گزینه‌ای جامع زبان یازدهم» از انتشارات پیشروان- مبتکران با ۲۱ دفعه چاپ، «سوال‌های چهارگزینه‌ای عربی زبان قرآن ۲ – پایه یازدهم»از انتشارات خیلی سبز با ۲۰ دفعه چاپ، «روش‌ها و جزئیات اجرایی ساختمان (روش‌ها و مسائل اجرایی)» از انتشارات نوآور با ۱۹ دفعه چاپ و «هنر شفاف اندیشیدن» از انتشارات چشمه با ۱۹ دفعه چاپ اشاره کرد.

لازم به ذکر هست که تعداد دفعات چاپ کتاب درون دوره زمانی گفته حاضر محسابه شده هست. بنابراین ممکن هست تعدادی از چاپ های یک کتاب قبل از دوره زمانی این گفته بوده باشد که درون عدد این ستون محاسبه نشده هست.

بر اساس این آمار،  ۸۵ هزار و ۱۲ عنوان کتاب منتشر شده درون یازده ماه سال ۱۳۹۷ از سوی ۵هزار و ۱۴۲ ناشر راهی کتابفروشی ها شده هست که از این تعداد ۴هزار و ۲۵۰ناشر جز ناشران دارای پروانه نشر و ۸۹۲ ناشر جزو ناشران و ناشر مولفان هستند. از میان ناشران دارای پروانه نشر، ۶۰۱ ناشر یک کتاب، ۴۴۸ ناشر دو کتاب، ۳۲۷ ناشر ۳کتاب، ۲۸۴ ناشر ۴ کتاب، ۲۱۶ ناشر ۵ کتاب، ۱۸۴ ناشر ۶ کتاب، ۱۸۱ ناشر ۷ کتاب، ۱۵۴ ناشر ۸ کتاب، ۱۱۸ ناشر ۹ کتاب، ۱۲۶ ناشر ۱۰ کتاب عرضه کرده اند.

آمار تعداد ناشرانی که بیش از ۱۰ عنوان کتاب منتشر کرده اند نشان می دهد که ۶۹۵ ناشر ۱۱ تا ۲۰ عنوان کتاب، ۳۰۳ ناشر میان ۲۱ تا ۳۰، ۱۸۳ ناشر میان ۳۱ تا ۴۰، ۱۱۰ ناشر میان ۴۱ تا ۵۰، ۱۹۶ ناشر میان ۵۱ تا ۱۰۰، ۵۳ ناشر میان ۱۰۱ تا ۱۵۰، ۷۱ ناشر بیش از ۱۵۰ کتاب  به جامعه نشر ارائه دادند که درون مجموع هزار و ۶۱۱ ناشر بیش از ۱۰ عنوان کتاب درون سال جاری منتشر کرده اند.

گفتنی هست، ناشران از نظر صنفی و قانونی به دو گروه «ناشران حقوقی» و «ناشران حقیقی» تقسیم می شوند.  ناشر حقوقی ناشری هست که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پروانه نشر دریافت می کند. ناشر حقیقی یا ناشر موردی که عموماً تحت عنوان «ناشر مؤلف» از آنها نام برده می شود عبارتند از اشخاص یا سازمان هایی که پروانه نشر ندارند و به صورت موردی و محدود کار به منتشر شدن کتاب می کنند.

از جمله ناشران عمومی پرکار درون یازده ماه سال ۱۳۹۷ به ترتیب بیشترین تعداد کل کتاب های منتشر شده می توان به انتشارات جنگل با ۷۷۷، نشر چشمه با ۷۴۴، سنجش و دانش با ۴۱۲، شرکت نشر قطره با ۳۹۴، نشر نی با ۳۴۴، نشر مرکز با ۳۳۵، رهنما با ۳۲۴، مروارید با ۳۰۵، آموزشی تالیفی ارشدان با ۳۰۴، شرکت انتشارات سوره مهر با ۲۹۶، موسسه چاپ و انتشارات دانشگاه تهران با ۲۹۱، نگاه با ۲۹۰، مرکز میان المللی ترجمه و نشر المصطفی (ص) ۲۵۲، صالحیان با ۲۵۱، نوروزی با ۲۴۹، نسل نواندیش با ۲۴۳، ققنوس با ۲۳۹، جاودانه با ۲۳۵، نظری با ۲۲۸، موسسه فرهنگی هنری دیباگران تهران با ۱۹۹، نشر ثالث با ۱۹۱، آوای نور با ۱۹۰، سخنوران با ۱۸۷، ندای کارآفرین با ۱۷۳، بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه با ۱۶۸، مسیر دکتری با ۱۶۳، مایا با ۱۶۲، دفتر نشر معارف با ۱۵۳، شرکت انتشارات علمی و فرهنگی با ۱۵۳، فرهوش با ۱۵۳، سها دانش با ۱۵۰، دانشگاه شهید بهشتی با ۱۴۷، به نشر با ۱۴۶، کتاب کوله پشتی با ۱۴۴، موسسه بوستان کتاب با ۱۴۱، مجد با ۱۴۰، شانی با ۱۳۹، فرهنگ نشر نو با ۱۳۸، نیماژ با ۱۳۷، میلکان با ۱۳۵، سروش با ۱۳۴، آرون با ۱۳۲، افراز با ۱۳۲، آموت با ۱۳۱، حیدری با ۱۳۱، سخن با ۱۳۱، نیلوفر با ۱۳۰، آسیم با ۱۲۸، راز نهان با ۱۲۸ و اختر با ۱۲۸ عنوان کتاب اشاره کرد.

همچنین، ناشران کودک و نوجوان پرکار درون یازده ماه سال ۱۳۹۷ به ترتیب بیشترین تعداد کل کتاب هایی که منتشر کرده اند می توان از انتشارات پرتقال با ۸۸۸، هوپا با ۵۱۲، قدیانی با ۴۶۴، شرکت انتشارات فنی ایران با ۳۷۷، ذکر با ۳۵۸، افق با ۳۰۲، پیدایش با ۲۶۳، شهر قلم با ۲۳۷، جنگل با ۱۸۰، برف با ۱۷۲، محراب قلم با ۱۶۴، بلور با ۱۴۹، به نشر با ۱۴۲، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با ۱۳۸، جامعه القرآن الکریم با ۱۳۵، ویدا با ۱۱۵، شهر زبان با ۱۱۳، کاردستی با ۹۶، با فرزندان با ۹۳، شرکت انتشارات علمی و فرهنگی با ۹۱، براق با ۸۹، آریانوین با ۸۸، تیزهوشان با ۸۷، ایران بان با ۸۶، کتاب جمکران با ۸۱، آیسان نگار  با ۷۹، میان المللی گاج با ۷۵، فاطمی با ۷۳، کتاب پرنده با ۷۲و مبتکران با ۷۰ نام برد.

بر اساس این آمار، انتشارات خیلی سبز با ۲هزار و ۴۲۱، میان المللی گاج با هزار و ۶۳۱، مدرسان شریف  با ۷۹۶، شرکت انتشارات کانون فرهنگی آموزش با ۷۹۱، مبتکران با ۷۵۵، سمت با ۵۵۱، رهپویان شریف با ۵۲۲، میچکا با ۴۸۱، دانشگاه پیام نور با ۳۸۲، الگو با ۳۷۳، مهر و ماه نو با ۳۵۲، موسسه مهرپویا مهراس با ۳۳۱، مدرسان برتر با ۲۷۷، مشاوران آموزش با ۲۵۲، مسیر با ۲۲۰، پیدار با ۲۱۶، تخته سیاه با ۱۷۸، حلی با ۱۷۳، مولفین طلایی با ۱۵۵ و نوآور با ۱۵۵ عنوان کتاب درون فهرست ناشران آموزشی و کمک آموزشی پرکار درون یازده ماه سال ۱۳۹۷ قرار گرفتند.

آمار ۱۱ ماه سال ۱۳۹۷ نشان می دهد ۸۵ هزار و ۱۲ عنوان کتاب از سوی ۵۰هزار و ۷۶۵ مولف شامل ۳۶هزار و ۶۲۴ مولف مرد و۱۴هزار و ۱۴۱ مولف زن و ۱۴هزار مترجم شامل ۸هزار و ۷۲۶ مترجم مرد و ۵هزار و ۴۶۱ مترجم زن منتشر شده اند.

لازم به ذکر هست که درون آمار پدید آورندگان، قصد از «مولف» پدیدآورندگان با همۀ نقش های گوناگون (از جمله نویسنده، گردآورنده، شاعر، مصحح و..) به جز «مترجم» هست.

 درون بهمن ماه سال جاری ۱۱هزار و ۳۸۰ عنوان کتاب منتشر شده که درون مقایسه با بهمن ماه سال گذشته با ۱۰ هزار و ۱۵۸ عنوان افزایشی ۱۲درصدی را ثبت کرده هست. از مجموع کل کتاب های منتشر شده درون بهمن ماه سال ۱۳۹۶، هزار و ۶۰۹عنوان با موضوع کودک و نوجوان منتشر شده درون مقایسه با بازه زمانی مشابه سال جاری با افزایش ۲۱درصدی به هزار  ۹۴۷ عنوان رسیده هست.

همچنین، تعداد کتاب های کمک درسی منتشر شده درون بهمن ماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش ۲۷درصدی را تجربه کرده هست.  ۱۱هزار و ۳۸۰ عنوان کتاب منتشر شده درون بهمن ماه سال جاری از سوی هزار و ۴۷۲ ناشر شامل هزار و ۳۹۴ ناشر دارای پروانه نشر و ۷۸ ناشر مولف و ناشر موردی درون پیش خوان کتابفروشی ها قرار گرفته هست.

 از مجموع ۸۵ هزار و ۱۲ عنوان کتاب درون یازده ماه سال ۱۳۹۷ درون کشور  استان تهران با ۶۵هزار و ۶۴۴ عنوان کتاب درون صدر قرار گرفت که از این تعداد، ۴۷هزار و ۲۰۵ عنوان تالیف و ۱۸هزار و ۴۳۹ عنوان ترجمه  از سوی ناشران تهرانی راهی بازار نشر شده هست. همچنین از مجموع کل کتاب های منتشر شده درون این استان ۳۷ هزار و ۲۳۷ عنوان چاپ اول و ۲۸ هزار و ۴۰۷  عنوان چاپ مجدد هستند.

پس از استان تهران، استان های قم با ۵هزار و ۳۹۹ عنوان، خراسان رضوی با ۲هزار و ۹۳۳ عنوان، آذربایجان شرقی با هزار و ۶۸۹ عنوان، اصفهان با هزار و ۴۶۸ عنوان و البرز با هزار و ۱۷۷ عنوان درون جایگاه های بعدی قرار دارند.

همچنین استان های گیلان ۶۵۹ عنوان، مازندران ۶۵۴ عنوان، فارس۶۳۹ عنوان،  قزوین۴۴۲ عنوان، خوزستان ۴۰۳عنوان، گلستان۳۸۸ عنوان، یزد۳۲۷ عنوان، اردبیل۳۲۲ عنوان، کرمان ۳۰۵ عنوان، آذربایجان غربی ۲۸۳ عنوان، زنجان۲۶۴ عنوان، کردستان۲۶۳ عنوان، همدان۲۳۹عنوان، کرمانشاه۲۱۴ عنوان، ایلام۱۹۹عنوان، لرستان۱۷۰ عنوان، سمنان۱۶۵ عنوان، خراسان شمالی ۱۶۱ عنوان، مرکزی۱۶۰ عنوان، خراسان جنوبی ۹۱ عنوان، بوشهر۹۰ عنوان، سیستان و بلوچستان۸۸ عنوان، هرمزگان۷۱ عنوان، چهارمحال و بختیاری ۶۶ عنوان و کهگیلویه و بویر احمد ۳۹ عنوان کتاب درون ۱۱ ماه سال جاری منتشر کرده اند.

گفتنی هست، آمار و اطلاعات این گفته بر اساس شناسنامه کتاب های منتشر شده و مشخصات کتاب هایی هست که به خانه کتاب رسیده هست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *