وجود مقدس حضرت صدیقه طاهره (س) ظرفی هست که مظروف آن ولایت هست

به گفته خبرنگار گروه اندیشه فارس؛ استاد محمدتقی فیاض‌‌قسمت درون ادامه مباحث شب گذشته، درون تنقیح دوباره مبنای احکام فقهی-اخلاقی، پیرامون مساله حرمت و آبروی مومن با اشاره به روایتی از امام موسی کاظم علیه‌­السلام فرمودند: «درون روایت هست، حضرت به یکی از یارانشان فرمودند: «یَا مُحَمَّدُ کَذِّبْ سَمْعَکَ وَ بَصَرَکَ عَنْ أَخِیکَ» به این معنی درصورتیکه درون مورد برادر مومنت به تو چیز بدی گفتند و خود وی تکذیب کرد، تو نیز گوش و چشمت را تکذیب کن، «وَ إِنْ‏ شَهِدَ عِنْدَکَ‏ خَمْسُونَ‏ قَسَامَةً وَ قَالَ لَکَ قول [قَوْلًا] فَصَدِّقْهُ وَ کَذِّبْهُمْ»، حتی درصورتیکه پنجاه نفر درون مورد وی شهادت دادند، تو آن پنجاه نفر را تکذیب کن و برادر دینی‌­ات را تصدیق نما. اینجا البته قصد دادگاه و قضاوت نیست، بلکه این مطلب پیرامون رابطه ها دوستانه و اجتماعی هست. به چه دلیل حضرت اینقدر تاکید دارند که ولو پنجاه نفر آن بدگویی را تایید کردند تو تکذیب کن، چون؛ «وَ لَا تُذِیعَنَّ عَلَیْهِ شَیْئاً تَشِینُهُ بِهِ وَ تَهْدِمُ بِهِ مُرُوءَتَهُ فیکون [فَتَکُونَ‏] مِنَ الَّذِینَ قَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ- الَّذِینَ یُحِبُّونَ أَنْ تَشِیعَ الْفاحِشَةُ فِی الَّذِینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذابٌ أَلِیمٌ فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَة.» آبروی مومن و شخصیت و مردانگی وی نباید درون جامعه برود. این مقام آبروی مومن هست. اینکه روایت داریم که مومن از ملائکه نزد خدا عزیزتر هست و آبروی وی از حرمت کعبه بالاتر هست؛ همین هست.»

همچنین یادآور شدند: «این مبنایی هست ازبرای برخورد شدید پروردگار با بسیاری از گناهان اخلاقی نظیر غیبت و تهمت. چون این دو گناه دقیقا آبروی مومن را نشانه می‌گیرند و آبروی مومن را درون جامعه می­‌برند.»

سپس با اشاره به مخاطرات فضای مجازی خاطرنشان کردند: «این روزها به مدد تکنولوژی و فضای مجازی بسیار خطر گفتن و شنیدن تهمت‌­ها به افراد مختلف زیاد هست. بسیار درون این فضا باید مراقب بود. چون نشر یک مطلب، سریعا آن مطلب را از کنترل خارج می‌کند و درصورتیکه شخص پشیمان هم بشود دیگر نمی‌تواند، برآوردی کند که این خبر تا کجا منتشر شده هست. نشر اتهامی که انسان درون مورد آن اطلاعی ندارد و به صحت آن یقین ندارد، همان حکم تهمت را دارد و گناه کبیره هست و درصورتیکه هم بداند و یقین داشته باشد و باز نشر دهد، درون حکم غیبت هست و این هم از گناهان کبیره هست. این فتوای مراجع هست، مخصوصا درون فتوای بعضی مراجع هست که تهمت‌زدن به شخصیت­‌های انقلاب و کسانی که نماد انقلاب و نظام هستند از اعظم تهمت­‌ها هست. توبه از تهمت نیز اولا اعاده حیثیت از فرد مورد تهمت هست که این درصورتیکه هم ممکن باشد که الان با وجود فضای مجازی بعید هست ممکن شود، مستلزم رفتن آبروی خود فرد تهمت‌زننده هست. و پس هم حلالیت طلبیدن از خود فرد. لذا بسیار کار سختی هست و باید درون فضای امروز مراقب بود که ناخواسته انسان دچار این گناه نشود.»

پس از بیان مواردی از احکام تهمت، به مبحث جلسه گذشته ذیل تفسیر سوره کوثر بازگشتند و پیرو همان مطالب فرمودند؛ «وجود مبارک حضرت صدیقه طاهره (س) ظرفی هست که مظروف آن می‌­شود ولایت. لذا هرکس می‌خواهد ببیند درون نسبت با ولایت چگونه هست، باید خود را با حضرت زهرا (س) بسنجد، و ببینید چقدر به ایشان از نظرهای مختلف نزدیک هست. هرچه به ایشان نزدیکتر، به ولایت نزدیکتر.»

سپس به جهت تعیّن بیشتر ملاک‌­های این سنجش به وجوهی از شخصیت حضرت زهرا (س) پرداختند: «درون روایت از رسول خدا (ص) هست که؛ زمانی پروردگار ایمان را – به این معنی راس همه خوبی­‌ها را – آفرید، ایمان عرضه داشت: خدایا مرا قوی گردان. و خداوند دو فرمانده سخاوت و حسن­‌خلق را به وی داد و با این دو فرمانده وی را قوی ساخت. سپس کفر را خلق نمود و کفر عرضه داشت: خداوندا مرا قوی گردان. و خداوند بخل و سوءخلق را مطیع وی گرداند.  از این روایت پیدا هست که یکی از نشانه‌های اصلی ایمان، سخی بودن و خوش اخلاقی هست. هر دو این خصلت‌­ها درون شخصیت حضرت زهرا (س) وجود دارد، مخصوصا نه تنها سخی بودن و جواد بودن، بلکه ایثار بودن. ایثار معنایش این هست که انسان از خودش دریغ کند و به دیگران برساند. مخصوصا درون وضعیت فعلی بسیار با اهمیت هست که ما مدام ننشینیم، بگوییم گرانی هست و گرانی هم تقصیر دیگران هست -که هست-، بلکه باید ببینیم تکلیف ما چیست؟ تکلیف ما مخصوصا درون این ایام که نزدیک به عید هست، ایثار و بخشش و رسیدگی به امور نیازمندان هست. کما اینکه حضرت صدیقه طاهره (س) به این مطلب اهتمام داشتند.»

همچنین ایشان درون ادامه به وجوه دیگری از شخصیت حضرت زهرا (س) چنین اشاره کردند: یکی از وجوه دیگر شخصیت حضرت کرامت نفس ایشان هست و به جرات می‌توان گفت هرکس این خصلت را داشته باشد، به هیچ وجه دچار گناه و زشتی نخواهد شد «من کرمت نفسه هانت علیه الدنیا».

درون آخر استاد فیاض‌قسمت ضمن توجه به برکات مانوس بودن با قرآن دیگر ویژگی بارز دیگر حضرت زهرا (س) را انس بسیار و مدام ایشان با قرآن دانستند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *