گوشه‌ای از دلدادگی اردو زبان‌ها به امام رضا (ع)/ سایه « ابرکرم» درون هند و پاکستان

به گفته خبرگزاری فارس،‌ غذای میهمان‌سرا را که گرفت راهی هتل شد. غذا را نصف کرد، نصفش را خورد و بقیه را بر روی ظرفی پهن کرد تا خشک شود. نمی‌خواست بدون تبرکی برگردد. می‌خواست زمانی که برگشت تا چند وعده‌ آن را به غذایش اضافه کند، درصورتیکه چه مقداری را هم ازبرای بیمارانی که التماس دعا گفته بودند، خشک می‌کرد.

هرچه به میلاد حضرت رضا(ع) نزدیک‌تر می‌شویم تعدادشان بیشتر می‌شود. تشخیص‌شان خیلی دشوار نیست. زبان‌شان اردو و پوشش محلی‌شان گویای وطن‌شان هست. خیلی‌هاشان از همان ابتدای دهه کرامت راهی می‌شوند تا میلاد حضرت معصومه(س) درون حرم خواهر و ۱۱ ذی القعده درون حرم برادر باشند.

ارادت به اهل بیت(ع) با پوست و خون‌شان درهم‌آمیخته. آن‌قدر که گاهی سالیان بسیار با همه نداری و کاستی‌ها پس‌انداز می‌کنند تا به آرزوی دیرینه‌شان که همان زیارت حضرت رضا(ع) هست، برسند.

 یکی سال‌هاست که ظرف می‌شوید و یکی پوشش‌های مردم را، دیگری سه چرخه‌اش را که وسیله کسب درآمدش هست می‌فروشد و …. غالبا مردمی فقیر و کم برخوردار‌ هستند. ولی یک چیز درون همه آنها مشترک هست، ارادت به اهل بیت(ع) و اینکه معتقدند هر چه درون مسیر زیارت خرج کنند، ده ها برابر آن را دریافت می‌کنند.

این قصه تنها شیعیان آن‌ها نیست بلکه اهل تسنن نیز گاهی با مشقت بسیار بیشتر از شیعیان خود را به این ملجاء می‌رسانند و چه بسا افرادی از این قشر که برگشت‌شان با تبعاتی همراه باشد. اینجا همه با ارادت وارد می‌شوند از مسلمان لاهوری گرفته که علی‌رغم اعتقاد تکفیری‌ها نسبت به زیارت ائمه‌اطهار(ع) دخترش را دخیل پنجره فولاد حضرت می‌کند تا مدیری ارشد از دفتر نخست وزیری پاکستان که پس از مطالعات بسیار، مذهب تشیع را نزدیک‌ترین مذهب به قرآن‌کریم می‌یابد و دستبند غلامی حضرت را درون دست می‌کند.

آن‌ها ایران را به عنوان پایگاه مرکزی اهل‌بیت (ع) و از برکات استقرار جمهوری اسلامی می‌دانند. جمهوری اسلامی هم ازبرای آن‌ها ارج و منزلت خاصی قائل هست، به طوری که تنها آستان قدس رضوی درون حرم مطهر رواقی را به آن‌ها اختصاص داده هست تا به راحتی و به زبان خود معارف اهل‌بیت(ع) و فرهنگ و سیره رضوی را دریافت کنند.

و الان چند سالی هست که رواق کوثر واقع درون صحن جامع رضوی محل اجتماع مسلمانان اردو زبان نه تنها از شبه قاره هند و پاکستان بلکه از نقاط مختلف جهان هست.

خدمت ها آستان قدس رضوی به این زائران تنها درون داخل حرم مطهر رضوی خلاصه نمی‌شود بلکه این مجموعه با درنظر داشتن جمعیت یک میلیاردی اردو زبان‌ها که چون چینی‌ها به نقاط مختلف جهان مهاجرت کرده‌اند شبکه‌ای را درون بستر ماهواره مسیر اندازی کرده‌اند تا علاوه بر تداوم ارتباط با این زائرین، کسانی را که امکان تشرف به این بارگاه را ندارند، از مسیر دور روانه صحن و سرای حضرت رضا(ع) کند.

خلاء شبکه‌های معارفی درون هند و پاکستان

شبکه امام‌رضا (ع) که از ابتدای سال جاری پخش آزمایشی آن شروع شده درون همین مدت وقت کوتاه، توانسته مخاطبان بسیاری را گرد خود آورد. استقبال بی نظیر مخاطبان درون بازخورد برنامه‌های این شبکه حاکی از خلاء چنین شبکه‌هایی درون میان شبکه‌های بسیار زیاد و ولی غیراخلاقی درون کشورهای هند و پاکستان دارد. با وجود کابلی بودن شبکه‌های تلویزیونی درون پاکستان ولی خیل شیفتگان حضرت‌رضا (ع) درون جستجوی برنامه‌های این شبکه‌اند.

درون همین راستا شبکه ماهواره‌ای امام‌رضا(ع) درون ایام دهه کرامت کار به پخش زنده برنامه‌ای با عنوان «ابر کرم» کرده هست که هر شب از از استودیوی شماره یک حرم مطهر رضوی واقع درون قدیمی‌ترین صحن حرم و از قاب گنبد پخش‌می شود.

ابر کرم درون قالب ۱۱ ویژه برنامه پیش بینی شده هست که ۹ قسمت آن به‌صورت ویژه از شبکه امام‌رضا (ع) و دو قسمت آن به صورت مشترک با شبکه اردوی سحر درون شب‌های منتهی به میلاد حضرت‌رضا (ع) بر روی آنتن می‌رود.

سید حسام الدین مهاجری؛ تهیه‌کننده این برنامه که خود سال‌ها میهمان اردو زبان‌ها بوده هست و از نزدیک با فرهنگ و آداب و رسوم این مناطق آشنا هست، می‌گوید: مسلمانان شبه قاره هند و پاکستان ارادت غیر قابل وصفی به حضرت رضا (ع) دارند و این منحصر به شیعیان نیست بلکه همان‌طور که درون حرم مطهر رضوی نیز شاهد هستیم بسیاری از اهل سنت نیز مرید علی بن موسی الرضا(ع) هستند از این رو نشان دادن یک قاب کوچک از این بارگاه منور ازبرای آن‌ها بسیار ارزشمند هست که بسیاری قدردان فراهم کردن این بستر توسط آستان قدس رضوی هستند و من هم از این‌که ازبرای این افراد کار می‌کنم بسیار خرسندم.

مهاجری با اشاره به دریافت بازخوردهای بسیار از بینندگان این برنامه، این روزهای حضور درون حرم مطهر رضوی را بسیار ارزشمند می‌داند و می‌گوید از روزی که درون این آستان ازبرای اردو زبان‌ها برنامه تولید می‌کنم، خیر و برکت محسوسی را درون زندگی‌ا‌م حس می‌کنم که این را از عنایت حضرت‌رضا (ع) و دعای مخاطبان این برنامه می‌دانم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *